Peyzaj Bitkileri

Sonbaharın bitişi ve baharın gelmesi ile birlikte akıllara ilk olarak bahçe çalışmaları ve peyzaj bitkileri gelmektedir. Kışın kasvetli soğuk havalarından çıkıp özellikle de büyük şehirlerde yaşayan pek çok kimse bahçelerini bitkilendirmek, çimlendirmek isterler. Bu nedenle de her bahar ayında olduğu gibi peyzaj çalışmaları büyük önem kazanır. Ancak bilinmelidir ki her bitki her bahçede ve ortamda yaşam gösteremeyeceği gibi aynı şekilde güzel bir görünüm de yaratmayabilir.

Peyzaj çalışmaları yaparken bahçenizi iyi tanımak ve ne istediğinizi iyi belirlemek gerekir. Küçük bahçeler için büyük ağaçlar uygun olmayacakı gibi büyük bahçeler için de küçük süs bitkileri güzel bir şekilde uygulamak gereklidir. Bu nedenle güzel bir peyzaj çalışması için iyi bir peyzaj mimarına ihtiyaç vardır. Ancak kendi bahçelerini geliştirmek isteyen kimseler için de birkaç tüyo ile temel düzeyde bu çalışmalar yapılabilir.

Bir peyzaj çalışmasında belirttiğimiz üzere en önemli kıstas bahçenizi iyi tanımak ve bahçede nasıl renkler, nasıl bitkiler isteyeceğinizi belirlemektir. Küçük bir alana sahip iseniz ve bahçenizde hem ağaçlara hem de küçük süs bitikilerine yer vermek istiyorsanız iyi bir düzenleme ile güzel bahçelere kavuşabilirsiniz.

Peyzaj Bitkileri Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Küçük bahçelerde büyük ağaçlar evlere ya da yerleşkelere daha yakın dikilir. Bunun neden hem girişi boğmamak, kapatmamak hem de ağacın gölgesinden rahatlıkla faydalanabilmektir. Küçük süs bitkileri ise eğer bir yol varsa yol girişi boyunca döşenir. Peyzajda estetik ve düzen oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tüm bitkiler belli bir düzen ve izam şeklinde ekilmelidir. Renk uyumuna bitkilerin uzamadan sonraki boylarına göre ekim yapılmalıdır.

Eğer büyük bir bahçeye sahipseniz ağaçlandırma çalışmaları ile birlikte bir çardak alanı yapabilir ya da küçük bir süs bitkisi bahçesi de düzenleyebilirsiniz. Meyve ağaçları ile bir alanı meyve bahçesi gibi döşeyebilirsiniz. Büyük bahçeler için peyzaj çalışmaları çok daha çeşitli olabilmektedir. Taş yol döşemesi ile girişten evinize ya da iş yerinize doğru bir yol güzergahı belirleyebilir ve bu taş yolların etrafını güzel çiçekler ile renklendirebilirsiniz.

Peyzaj çalışmaları bilgi, tecrübe ve estetik bir bakış açısı gerektirir. Bu yüzden bir uzmandan destek olmak oldukça önemlidir. Peyzaj çalışmalarında çiçek ve bitki ekimi kadar önemli olan bir diğer nokta da bu bitkilerin bakımını yapmaktır. Uzun süreli güzel bahçelere sahip olmak için iyi bir bahçe bakımı hizmetine ihtiyacınız vardır.

Uzman bir görüşten destek almak ve bahçeniz için fikir edinmek ya da peyzaj bitkileri satın almak için firmamızdan ücretsiz keşif talebinizde bulunabilirsiniz. Peyzaj mimarlarımızdan edineceğiniz bilgilerle kendi bahçelerinizi tanıyabilir, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi sahibi olabilir ve dilerseniz firmamızdan destek alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s