Yabani Ot İle Mücadele

Bahçe sahibi kimselerin çok iyi bildiği bir konudur ki; yabani ot ile mücadele etmek. Bahçelerin hem güzel görüntüsünü hem de çehresini oldukça bozan yabani otlar estetik olmadığı gibi zararlı da olabiliyor. Yabani otlar toprağın içinden besinleri ve suları kendine alarak bahçedeki diğer bitiklerin zayıflamasına ve ölmesine sebep olur. Bu yüzden yabani ot ile mücadele etmek hem estetik olarak hem de bahçe sağlığı olarak önemli bir konudur.

Yabani otlarla pek çok şekilde mücadele edilebilir, önlenebilir. Ancak bu konuda ehil olunmadığı takdirde yabani otları öldürmek ve ayıklamak isterken aslında bahçede kalması istenilen diğer bitkiler de ölebilir. Yabani otlar adı da üzerinde olduğu gibi ottur ve herhangi bir hoş görüntüsü, güzel bir kokusu yoktur. Besin ya da meyve gibi bir verimleri yoktur ve bahçeye de dekor olarak bir katkıları yoktur. Yani hiçbir koşulda yabani otlar sevimli bitkiler değildir ve onları kimse istemez.

Özellikle de çim alanlarında çime benzeyen görünümü ile pek kolay ayırt edilemezler ancak aynı olumsuz koşullar çim alanları için de geçerlidir. Bahçelerinde hazır çim yani diğer bir adıyla rulo çim kullanan kişiler yabani otlarla karşılaşmak istemez. Yabani otların pek çok çeşidi vardır. Bunlardan başlıcaları; ayrık otu, sinir otu, çobançantası, arapsaçı, tarla sarmaşığıdır. Bu bitkiler minimum 2 yıllık ama genel itibariyle çok yıllık bitkilerdir. Yabani otlar çok hızlı bir şekilde büyüme, yayılma gösterirler. Bu yönleri ile hem üreticilerin hem de bahçe sahiplerinin canını oldukça fazla sıkarlar.

Yabani Ot İle Mücadele Yöntemleri

Yabani otlar ile mücadele etmenin pek çok yöntemi vardır. Ancak daha önce de belirtildiği üzere yabani ot ile mücadele etmek için uzman bir firma ile çalışmak sizlerin yararına olacaktır. Yanlış bir yöntem uygulamak bahçedeki diğer bitkilere de zarar vereceği için bilinçli bir şekilde tesviye işlemleri yapılmalıdır. Yabani ot ile mücadelenin yöntemlerini 4 ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar şu şekildedir;

  • Koruyucu önlem alarak yabani ot ile mücadelesi
  • Mekanik yöntemlerle yabani ot ile mücadelesi
  • Biyolojik mücadele yöntemiyle yabani ot temizliği
  • Kimyasal mücadele yöntemiyle yabani ot temizliği

Bahçelerinizin iç yapısına, içinde bulunan bitkilere uygun bir şekilde doğru yöntemin uygulanması gerekir. Bahçelerinizde çok sayıda yabani ot var ve siz bunlarla baş edemiyorsanız iyi bir teknik ile hizmet almalısınız. Tüm bahçe bakımı, peyzaj işlemleriniz ve yabani ot ile mücadele etmek gibi bahçe sorunlarınız için Yiğit Çevre Mühendisliği firmamızı tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s