Peyzaj Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Fransızca kökenli olan peyzaj kelimesi Türkçe karşılığı olarak manzara, kır manzarası anlamlarına gelir. Daha ziyade resim sanatında icra edenler arasında kullanılsa da artık günümüzde bahçe düzenleme çalışmaları için de kullanılır. Peyzaj denilince ilk akla gelenler, bahçe düzenlemeçalışmalarıdır. Bu sebeple de bahçe bakımı ya da bahçe düzenleme işlemlerini de peyzaj çalışmaları olarak adlandırabiliriz. Ülkemizdeki yaygın tabiri de bu şekildedir. Peyzaj çalışmalarının her biri zaman içerisinde kentlere, özel bahçe alanlarına, villalara, okullara, hastahanelere kısacası pek çok alana yayılmıştır. Bugün yollarda gördüğümüz özel çiçekli, ağaçlı ve rulo çim döşemeli alanların tamamı esasında özel bir peyzaj çalışmalarıdır.

Peyzaj çalışmalarının temelinde yatan sebepler, insanlar hem kentsel ortamlarda doğayla iç içe olması hem de estetik ve kültürel açıdan da güzel bir bakış açısı sağlaması içindir. Peyzaj bahçe çalışmaları da kendi içinde sınıflandırılır. Doğal peyzaj çalışmaları ve kültürel peyzaj çalışmalarıolmak üzere iki sınıfa ayrılır.

Peyzaj Çalışmalarının Sınıflandırması

  • Doğal Peyzaj Çalışmaları

Adı üzerinde de olduğu gibi kendi kendine oluşan ve tamamen doğal olan peyzaj çalışmalarına verilen isimdir. Tabiatın kendi oluşturduğu objelerle birlikte bir estetik oluşturması sonucunda oluşan bahçe görsellerine doğal peyzaj çalışmaları denir.

  • Kültürel Peyzaj Çalışmaları

Doğada yer alan objelerin, varlıkların bir şirket ya da insan maharetiyle oluşturulması, yer değiştirilmesi ve hareketlendirilmesi sonucunda oluşan peyzaj çalışmalarına verilen addır. Kültürel peyzaj çalışması da kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Kırsal, kentsel, endüstriyel, yol, orman ve turistik peyzaj çalışması olacak şekilde kültürel peyzaj 5 gruba ayrılmaktadır. Bu çalışmaları inceleyecek olursak;

  • Kentsel Peyzaj Çalışması: Yapılaşmalar sonucunda kentlerde azalan yeşillikler ve çoğalan grilikler sonunda betonlaşmalar bir hayli artmış ve kent insanı doğaya hasret kalmıştır. Bu gibi durumları önlemek adına peyzaj firmaları kültürel peyzaj çalışması geliştirerek insanları bir o kadar doğaya bağlı tutmaya çalışmaktadır. Bahçeler, site bahçeleri, parklar, gezi alanları, meydanlar, yol kenarları ve benzeri pek çok yerde yapılan bu özel çalışmalar kentsel peyzaj çalışmalarına birer örnektir.
  • Kırsal Peyzaj Çalışması: Tarım alanları, meyve ve sebze bahçeler, çiçekçilik işletmeleri, tesisler ve benzeri tüm alanlarda yapılan çalışmalar bu sınıfa girer. İnsanda doğal ve sakin, huzurlu bir ortam hissi yaratırlar.
  • Orman Peyzaj Çalışması: Orman çalışmaları sonucunda doğan bir peyzaj çalışmasıdır.
  • Endüstriyel Peyzaj Çalışması: Maden ocaklarındaki, sanayi tesislerindeki, fabrika ve benzeri endüstriyel alanlardaki kötü görüntüleri engellemek adına yapılan peyzaj çalışmalarıdır.
  • Yol Peyzaj Çalışması: Kentte yaşayanların sıklıkla karşılaştıkları bir peyzaj çalışmasıdır. Özellikle de geniş karayollarında yol kenarlarında bulunan, hem tahribi örtmek hem de doğal bir peyzaj ortamı yaratmak için yapılan peyzaj çalışmalarına verilen addır.
  • Turistik Peyzaj Çalışması: Tatil köylerinde, otellerde, sportif tesislerde, sosyal alanlarda ve turistik mekanlarda karşımıza çıkan özel çalışmalardır. Hem doğaya yakın hem de kentsel izler taşıyan mekanlarda yapılan özel peyzaj çalışmalarıyla insanlar kendilerini hem kentin lüksünde hem de doğanın eşsiz doyuruculuğunda bulabilirler.

Peyzaj çalışmalarının pek çoğu başlıklara ayrılsa da esasındaki temel insanları doğayla bir arada tutmaktır. Hem görsel bir şölen oluşturmak hem de estetik ve kültürel bir alan yaratmak için peyzaj bahçe çalışmaları olmalıdır. Sizler de bulunduğunuz ortamlarda tamamen size ve bahçenize özgü bir peyzaj çalışmaları arayışı içerisindeyseniz uzman bir destek almalısınız. Peyzaj çalışmalarının her biri özel bir çalışmadır ve işinin ehli kimselerce yapılmalıdır. Detaylı bilgi almak ve çalışma talebinde bulunmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

İletişim Numaranız (gerekli)

E-posta adresiniz (gerekli)

Konu

İletiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s